Uppdaterat

6 maj 2018

27 april 2018

14 april 2018

4 april 2018

26 januari 2018

19 januari 2018

9 januari 2018

9 januari 2018

13 december 2017

9 november 2017

Kalender

11 februari 2018

  • Spårtävling

28 februari 2018

  • Årsmöte

6 maj 2018

  • Rallylydnadstävling

30 maj 2018

  • Medlemsmöte

27 maj 2018

  • Sillalydnaden

14 oktober 2018

  • Söktävling

11 november 2018

  • Gåsalydnaden

22 november 2018

  • Medlemsmöte

2 december 2018

  • Rallylydnadstävling

27 februari 2019

  • Årsmöte

Sillalydnaden prispallar

Klass 3


1. Lena Werner, Keengreens Bumblebee 2. Gunilla Erlandsson, Hexgårdens Ture 3. Linda Lövdahl, Stella Aurum Purple Pete

Startklass


1. Andrea Raaschou, Sanofabitch Emil 2. Annette Carlsson, Amirace Bixie 3. Jessica Sorrone, Mallekrafts Ines

Klass 1


1. Elin Hansson, Nezz 2. Anna Borg, Aqua Seer´s Hunting Luck 3. Pernilla Hansson, Mister Milou´s After Dark

Klass 2


1. Mia Skogman,Agrosofens Pariserhjul 2. Per Karlsson, Sort Guld Stormy Weather 3. Liselott Lundgren, Myramarken´s Tromb Af Dellen

Rallylydnad prispallar


Nybörjarklass B


1. Pia Hallerby, Telma 1. Crister Mårtensson, Nora 3. Sussane Månsson, Isa

Fortsättningsklass


1. Ingrid Gustansson, Svarta Majas Diozhd 2. Helene Jonsson, Skattkammarens Gladys Knight 3. Ingrid Holmqvist, Nahsiw´s Docke

Nybörjarklass A


1. Isabell Jansson, Fnatts Mosquito 2. Agneta Nilsson, Lap Wings Jade 3. Theresa Knutsson, Merlin Monroe Suchy Las Vegas

Lite fler bilder








Gåsalydnaden prispallar

Startklass A


1. Katja Wexö, Scarpetta´s Castello Di Brolio 2. Ingrid Dahlqvist, Måsarps Kelly 3. Jessica Carling, Tappra Sarek

Startklass B


1. Jessica Sorrone, Mallekrafts Ines 2. Marie Österberg Fredriksson, Tribusas Dorisson Birger 3. Yvonne Artberger, Mandylike´s Cirrus

Klass 1


1. Christer Hansson, Bra-Hund Ingo 2. Anneli Carlsson, Grand Lutin 3. Julia Hansson, Gnipagrottans Winna

Klass 2


1. Cilla Thorén, Agrosofens Givet-Vis 2. Mia Skogman, Agrossofens Pariserhjul 3. Annette Andersson, Viätt´s Warlock

Händelser på klubben i bilder


Ann Samsioe med hundar

Bilder från Julpromenad


Bilder på prispall gåsalydnaden

Bilder Prispall klass 1

Bilder Prispall klass 2

BilderPrispall klass 3

Bilder från lydnasträning

Bilder från agilitykurs 4-5 juni.

Bilder från hundpromenad.



Bilder från Anders Hallgrens besök.

Bilder från appelltävling spår 7/2 2016


Bilder från spårkurs Revinge

Bilder från personsökkurs 21-22/11

Nillas valpkurs på spårträning 28/6


           
         
           

Avslutning vardagslydnadskurs 2014-06-11

Avslutning appell spårkurs 2014-06-08

Bilder från årsmötet 2014-02-26

Rally de Lyx med Ida Lindgren 2013-09-28






                     
                                            Koll på allt!

Provapådag 2013-08-24
   
              
       

 
   

Sillalydnaden 2013-05-25


Platsliggande Elitklass

Prispall klass 3

Prispallklass 2

Kökspatrullen

 


Årsmöte 130213 - Klubbmästare i agility.
Lena Gildéus och Helle Palmstierna.

110925 Bildspel - Agilityuppvisning vid FEX-mässan Falsterbo Strandbad.

110710 Bildspel - Agilityuppvisning vid årets Falsterbo Horse Show.

Klubbmöte 110518 - Elisabeth med uppflyttningsplakett.

Klubbmöte 110518 - Louise med uppflyttningsplakett.

Klubbmöte 110518 - Agnetha med uppflyttningsplakett.

Klubbmöte 110518 - Sofia med tjänstehundsbild.

Klubbmöte 110518 - Fyra glada prismottagare.

Agility klubbtävling 110515 - Aline och Emma

Agility klubbtävling 110515 - Janis och Sofia

Agility klubbtävling 110515 - Morris och Christina

Agility klubbtävling 110515 - Niki och Pia

Agility klubbtävling 110515 - Sam och Sofie

Agility klubbtävling 110515 - Sammy och Emma

Agility klubbtävling 110515 - Spock och Lena

Sillalydnaden 110313 - Platsliggning lydnad 1

Sillalydnaden 110313 - Tävlande lydnad 1

Sillalydnaden 110313 - Agnetha & Krutas

Sillalydnaden 110313 - Agnetha & Krutas

Sillalydnaden 110313 - Vinnare lydnad elit

Sillalydnaden 110313 - Prisutdelning i stugan

Sillalydnaden 110313 - Vinnare lydnad 1

Sillalydnaden 110313 - Vinnare lydnad 2

Prisutdelning vid årsmötet 110212 - Andreas

Prisutdelning vid årsmötet 110212 - Björn

Prisutdelning vid årsmötet 110212 - Britt-Inger

Prisutdelning vid årsmötet 110212 - Sofia

Utdelning av förtjänsttecken vid årsmötet 110212 - Bert

Sillalydnaden 100613 - Hopp i lyd 1

Sillalydnaden 100613 - Prispallen i lyd 3

Sillalydnaden 100613 - Domare och siffervisare

Sillalydnaden 100613 - Fritt följ i lyd 2

Sillalydnaden 100613 - åskådare

Sillalydnaden 100613 - Platsliggande i lyd 2

Några kända ansikten diskuterar utställningen den 25/4-10.

Berit, sekreterare och instruktör i klubben, gömmer sig då hennes hund blir bedömd. Hennes tax blev slutligen BIS-2 valp.

Clara vaktar kameradelar och läsk när husse agerar klubbens fotograf.

En frusen men glad publik vid appelltävlingen den 7/2-10.

Köbildning inför budföringen på appelltävlingen den 7/2-10.

Under Falsterbo Dog Show den 4 oktober fick vi bl.a. besök av ridande poliser.

Dessa två poliser har även synts till på klubben med sina respektive hundar.

Även några polishundar besökte oss under Falsterbo Dog Show.

Vi fick se hur polishundarna tränas in på olika moment.

1:an, 2:an & 3:an i Klubbmästerskapet 2009